اخبار ماموت سیستم

راهکار خرده فروشی SAP

19 فروردین 1396 | تازه های فناوری
راهکار خرده فروشی SAP
محصول نرم افزاری شرکت SAP به نام S4/HANA Retail برای مدیریت خرید و فروش طراحی شده و اولین راهکار SAP برای خرده فروشی است که روی پلتفرم HANA توسعه داده شده است.
“دانیلا خلف” متخصص کسب کار خرده فروشی در SAP به برخی از سوالات در این زمینه پاسخ می‎دهد.
1.     راهکار خرده فروشی چه کاری می تواند انجام دهد؟
SAP S4/HANA Retail برای مدیریت خرید و فروش، راهکاری مخصوص برای خرده فروشی است که به صورت مقیم روی HANA توسعه داده شده است و رابط کابری آن کاملاً بر اساس Fiori طراحی شده است. به علاوه این راهکار از قابلیت هایی چون دیتا مدل ساده سازی شده(از قابلیت‎های دیتابیس HANA) و ویژگی های تحلیلی و آنالیتیک در کنار پشتیبانی از فرایندهای اصلی خرده فروشی استفاده می کند. همچنین ورود اطلاعات پایه و لیست کالا و اجرای پروموشن ها تا حسابداری مرکز فروش در این سیستم امکانپذیر است.
راهکار خرده فروشی در واقع جایگزینی برای راهکار مرسوم SAP برای مدیریت خرید و فروش است که قالباً با نام های SAP IS-Retail و SAP ERP Retail معروف هستند که البته تا سال 2025 از طرف SAP ساپورت خواهند شد. SAP HANA Retail برای مدیریت خرید و فروش ، ستون فقرات کل سناریوی خرده فروشی را در S4/HANA suite شکل خواهد داد.
2.    این راهکار تا چه اندازه در ساختار و معماری منابع کانال های فروش (Omni channel) تغییر ایجاد می کند؟ آیا سرمایه‎گذاری مشتریان در گذشته بیهوده بوده است؟
ماموریت SAP ارائه یک سناریوی کامل و یکپارچه است که هم فرایندهای Omni channel و هم دگرگونی و تبدیل دیجیتال را  پشتیبانی کند. معماری اصلی  به همراه المان های هسته اصلی SAP Hybris, SAP Hybris Marketing , SAP ERP در واقع تغییر نمی کنند و تنها  خرده فروشی S4/HANA جایگزین اپلیکیشن قدیمی مدیریت خرید و فروش می‎شود.
در چنین مجموعه ای تمامی تراکنش های آنلاین در راهکار e-commerce اجرا می‎شوند در حالیکه برای مثال  Customer Activity Repository ، داده های فروش آنلاین و داده های نقطه فروش را به هم مرتبط و یکپارچه می نماید. ترکیب اینها با بینش کافی از نحوه رفتار مشتری در SAP Hybris Marketing دیده می شود، بدین صورت که از منابعی چون ایمیل، داده های وارد شده در فیسبوک، اطلاعات بدست آمده از CRM و داده های Marketing استفاده می کند تا نمایی 360 درجه از مشتری ارائه دهد. سیستم ERP در اینجا نقش سیستم اجرایی را ایفا می‎کند.
3.    مزایای اساسی سیستم جدید خرده فروشی S4/HANA چیست ؟
جداول مرکزی جایگزین index ها و فهرست ها شده‎اند، به عنوان مثال برای مدیریت موجودی و ارزشگذاری. به علاوه بینش عملیاتی در همه قسمت های سیستم و در هر زمان بدون نیاز به به آماده سازی داده در انبار داده امکانپذیر است . کاکپیت: در پردازش مشتری می توان از شفافیت در تک تک مراحل از سفارش تا تحویل اطمینان حاصل کرد.
4.    راهکار جدید تا چه حدی دگرگونی ها و تغییرات دیجیتال را در یک کمپانی ساپورت می کند؟
تغییرات دیجیتال تمامی جنبه های عمیاتی یک شرکت را تحت تاثیر قرار می دهند، از مدیریت منابع انسانی و مدیریت استعدادها تا ارتباط با شرکای تجاری و تمام فرایندهای منتهی به مصرف کننده. برای خرده فروش ها این مهم غیر قابل انکار است که یک تکنولوژی حسگر را به عنوان بخشی از اینترنت اشیاء به خدمت بگیرند تا فرایندهای یکپارچه و بدون نقص و شخصی سازی شده ای را در تمامی کانال ها ایجاد نمایند.
در S4/HANA تمامی بخش ها یکپارچه شده اند. معماری منبع Omni channel که در قسمت 2 به آن اشاره شده بخشی از آن است که به مشتریان بخش خرده فروشی اطلاعات پایه مستحکم و قابل اطمینانی ارائه می‎دهد که در واقع کمک می کند تا فرایندهای لجستیکی و کانال های دیجیتال end-to-end از سفارش تا تحویل(چه آنلاین و چه در محل) روان تر انجام شود.
قدم بعدی برای ورود به دنیای SAP S4/HANA پروژه پیاده سازی است تا فرایند شیفت از راهکار SAP Merchandising(معماری موجود)  به S4/HANA Retail برای مدیریت خرید و فروش صورت پذیرد.5.    مزایای کاربردی خاص S4/HANA retail برای مدیریت خرید و فروش چیست؟

در ادامه سه مثال را مشاهده می نمایید:

•    کمتر شدن تعداد کاهش قیمت‎ها:خرده فروشی در صنعت مد و لباس و تجهیزات الکترونیکی با تعداد قابل توجهی از کالاهای فصلی مواجه است و موجود بودن به موقع این محصولات در فروشگاه امری حیاتی است. راهکار جدید، مدیریت فصلی کارامد تر به همراه سفارش گذاری بهینه در طول چرخه حیات یک محصول ارائه می کند.
•    مزیت: بین 5 تا 10 درصد "کاهش قیمت" کمتر.
•    عدم موجودی کمتر: زنجیره تامین، مخصوصاً در مواردی که درگیر تامین کنندگان راه دور است معمولاً پیچیده بوده و نیازمند چابکی زیادی است. راهکار جدید قابلیت ردگیری در فرایند خرید را دارا است و از ad hoc به روش مکانیزه بهره می‎گیرد.
•    مزیت: سود از دست رفته ناشی از تاخیر در رسیدن کالاهای فصلی بین 3 تا 5 درصد کاهش می‎یابد. کاهش در هزینه های کلی برنامه ریزی زنجیره تامین بین 10 تا 20 درصد خواهد بود.
•    کاهش هزینه های موجودی انبار: در راهکارهای قدیمی اطلاعات اجناس در جداول مختلف پخش شده و بروزنبود اما در حال حاضر در یک "journal" به صورت هارمونیزه ذخیره می شود. اگر موجودی یک کالا در حال اتمام باشد، خرده فروش می تواند مداخله کرده و یک سفارش مجدد در زمان مناسب قرار دهد در نتیجه تنگناها کمتر رخ می‎دهند.
•     مزیت: دقت موجودی کالا به میزان قابل توجهی بالا می رود(بین 30 تا 40 درصد). هزینه حمل کالا بین 10 تا 15 درصد کاهش می یابد. SAP S4/HANA Retail تمامی فرایندهای کلیدی خرده فروشی از فروش و خرید گرفته تا زنجیره تامین و Omni channel را پوشش می دهد.
6.    این راهکار مناسب برای چه نوع مشتری است؟
نوع اول:
مشتریان قدیمی که در طول این سال ها تغییرات زیادی روی ERP شان انجام داده اند و نگهداری، توسعه و بروزرسانی آن کار بسیار پیچیده ای است. برای این مشتریان، منطقی است تا همه چیز را پاک کرده و با SAP S4/HANA شروع تازه ای داشته باشند.
نوع دوم:
مشتریانی که از پایگاه داده های رقبا استفاده می کنند اما تمایل دارند که از مزایای SAP HANA مثل in-memory بودن بهره مند شوند، می توانند از پایگاه داده قدیمی مهاجرت کنند. ابزارها و گزارشات زیادی وجود دارند که به کمپانی ها کمک می کند تا برای تبدیل کد و کانورت آماده شوند. برای مثال به آنها کمک میکنند تا تشخیص دهند کدام custom code object ها نیاز به تنظیم و اصلاح برای S4/HANA دارند. این پروسه به طور کامل در یک آخر هفته قابل انجام است.
نوع سوم:
شرکت های که علاقمند به استفاده از SAP روی Cloud هستند و به دنبال ارتباطی بین تکنولوژی حسگر و دنیای کسب و کار در اینترنت اشیاء هستند. آنها می توانند از یکپارچگی فوق العاده‎ای که در هسته دیجیتالی جدید ارائه شده بهره‎مند شوند.
نوع چهارم:
برای شرکت هایی که تاکنون ERP نداشته اند S4/HANA پیشنهاد می شود که اصطلاحاً مشتریان “greenfield” خوانده می شوند.
واژگان:
خرید و فروش(Merchandise): ترتیب فعالیت های مختلفی است که توسط خرده فروش انجام می شود مانند برنامه ریزی، خرید کالا و فروش محصول به مصرف کننده.
Omni channel: رویکردی چند کاناله در فروش است که فارغ از نحوه خرید که میتواند به صورت آنلاین از طریق موبایل یا کامپیوتر شخصی و یا به صورت حضوری باشد، به مشتری تجربه ای منحصر به فرد از خرید می دهد. اومنی چنل تمام تجربه‌های خرید مشتری را بروی همه‌ی کانال‌ها مدیریت، پیش‌بینی و حمایت خواهد کرد طوری که در پروسه خرید انتقال از یک کانال به کانال دیگر برای مشتری بصورت صحیح و کارآمد  اجرا شده و در نتیجه خریدش تغییری ایجاد نکند.     

منبع: www.news.sap.com